Články
Úvod Články Akné u žen a u mužů: Rozdíly v příčinách onemocnění.

Akné u žen a u mužů: Rozdíly v příčinách onemocnění.

Akné u žen a u mužů: Rozdíly v příčinách onemocnění.

Akné bohužel není spojené jen s pubertálním obdobím života. U dospělých žen a mužů se akné nejčastěji objevuje jen sporadicky a při správné péči po několika dnech zmizí. Pokud se však akné vyskytuje pravidelně a na pleti zanechává hluboké jizvy, je nutné vyhledat pomoc dermatologa. V těchto případech je potřeba zjistit příčiny onemocnění a provést komplexní léčbu. Akné může mít u žen i mužů různé příčiny. Více se dočtete v dnešním článku.

Začněme charakteristikou základních příčin výskytu akné na obličeji a těle, které platí pro obě pohlaví.

  • Prodělané infekce a intoxikace těla na pozadí nemoci. Akné je nejjednodušší metoda, kterou naše tělo upozorňuje: „Hálo, mám problém!“
  • Změna hormonálního stavu. Pokud se nejedná o proces dospívání, může ji způsobovat užívání hormonálních léků či změny tělesné hmotnosti. U žen hraje velkou roli menstruační cyklus a menopauza.
  • Změny klimatu a vody. Není žádnou výjimkou, když naše pokožka začíná na cestách reagovat zcela nepředvídatelným způsobem. Může za to nejen změna životního stylu nebo časového pásma, ale i odlišná vlhkost vzduchu, kvalita vody a nezvyklé potraviny.
  • Špatné stravovací návyky. Nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu, sladkých, tučných, kořeněných a slaných jídel nebo mléčných výrobků může vést ke zhoršení stavu trávicího systému a následně i pokožky. Ženy si častěji dopřávají sladkosti, zatímco muži si většinou potrpí na pálivá jídla a mastný fast-food.
  • Změna kosmetických produktů. Krásný obal a působivá reklama ještě neznamenají, že krém nebo maska budou vaší pleti nutně prospívat. Přechod na novou kosmetiku by proto měl být v ideálním případě na popud kosmetologa nebo dermatologa.
  • Spaní na špinavém povlečení. Čisté ložní prádlo je nejen příjemné na dotek, ale také přímo ovlivňuje stav pokožky. To platí zejména pro povlaky na polštáře, na kterých zůstávají zbytky make-upu, potu a kožního mazu. Povlaky na polštáře by se proto měly měnit každé dva až tři dny a celá sada ložního prádla alespoň jednou týdně.
  • Vystavení emocionálnímu a fyzickému stresu. Jako fyzický stres lze vnímat i zátěž při sportovních aktivitách, jelikož při nich mnohdy dochází k dočasné hormonální nerovnováze. Po závodech na dlouhé tratě nebo jiných vytrvalostních soutěžích se proto mohou objevit vyrážky a pupínky. Emoční stres může vzniknout z jakéhokoli důvodu. Míra reakce organismu přímo závisí na individuální citlivosti. 

Existují však ale i zásadní odlišnosti v péči o pleť, pokud se zaměříme zvlášť na muže a ženy.

Muži: Jaké jsou zdroje akné?

  • Pánové většinou zanedbávají každodenní čištění pleti. Na povrchu se pak hromadí nečistoty a přebytečný kožní maz. Pokud je pleť navíc mastná nebo smíšená, vylučuje se více kožního mazu, což může vést k ucpávání pórů – a máme tu předpoklad pro vznik akné. Pokud jste zatím nezařadili péči o pleť do každodenní rutiny, bylo by vhodné alespoň občas použít multifunkční přípravky, které mohou do určité míry eliminovat následky nedostatečné každodenní péče.  
  • Muži často používají šampon jako sprchový gel a zároveň si s ním myjí i obličej. Složení sprchového gelu, šamponu nebo čisticí emulze se však záměrně liší, jelikož jsou určené k různým účelům. Na obalu kosmetických výrobků pro muže často vídáme „šampon a sprchový gel 2 v 1“, rozhodně by se ale neměl používat na čištění pokožky obličeje. 
  • Rychlé si dát sprchu, oholit se a honem do práce – takhle může vypadat běžné všední ráno. Holení je však pro pleť stresující záležitostí, proto pak často reaguje podrážděním a vyrážkami. Před holením je vhodné pokožku vyčistit a zklidnit (například pomocí masky EnteFace obsahující panthenol, aloe a rostlinné oleje) a po holení následně pleť ošetřit pleťovým mlékem nebo krémem. 

Ženy: Odkud se bere akné?

  • Zatímco muži častěji zanedbávají základní kosmetické procedury, ženy mají naopak tendenci nechat se jimi unést. V případě pleti však platí pravidlo „méně je více“. Používání přílišného množství produktů vaší pleti spíše uškodí než prospěje. Pro každodenní jemnou péči postačí trojice produktů: čisticí gel či emulze, tonikum a hydratační krém. Jako doplňkovou péči můžete přidat oční krém, sérum s vitamíny, retinolem, kolagenem nebo probiotiky (na doporučení kosmetologa), multifunkční pleťovou masku EnteFace, která je vhodná pro všechny typy pleti, a hydratační plátýnkové pleťové masky. Ty sice nemají dlouhotrvající účinek, ale krásně voní a prodávají se ve velmi pěkných obalech, které vám určitě zvednou náladu ☺  
  • S příchodem podzimu si oblékáme kabáty a v létě vytahujeme lehké šaty. Stejně tak naše pleť potřebuje sezónní obměny kosmetického „jídelníčku“, na které se velmi často zapomíná. Používání hutnějšího výživného krému za letního vedra může například snadno zapříčinit vznik akné. Před nákupem jakýchkoliv produktů byste se ale měli poradit s odborníkem. 
  • Pravidelné měsíční výkyvy hladiny hormonů v krvi mohou zapříčinit aknózní projevy. Pokud se tedy pupínky objeví náhle před menstruací, není třeba je vymačkávat: s největší pravděpodobností do několika dnů zase zmizí. Pokud nejste trpěliví, můžete použít speciální vysušující přípravek, který zabrání šíření zánětu. Dobrým prostředkem na ošetření pupínků je maska EnteFace, kterou je v tom případě nutné aplikovat pouze na konkrétní místa výskytu po dobu 15 až 20 minut.

Akné je často způsobují příčiny, které lze snadno odstranit. Patří mezi ně špatné stravovací návyky, nezdravá jídla a nadměrný stres, nepravidelná a nebo nedostatečná péče o pleť. Složitější je pak situace, kdy akné vyvolává onemocnění vnitřních orgánů nebo hormonální porucha. I takové situace však lze řešit včasnou konzultací s odborníkem a vhodnou péčí o pleť doma.
 

GoPay Verified by VISA VISA Electron Maestro MasterCard MasterCard Electronic MasterCard SecureCode