Biorytmy pleti: jak a kdy máme o ni pečovat?
Pamatujete si výraz „cítím to na vlastní kůži“? Pleť je skutečně citlivý orgán, jež reaguje na veškeré změny okolního prostředí. Stav pokožky se může měnit nejen v závislosti na sezóně, ale i během jediného dne. Jak a kdy bychom měli pečovat o pleť, aby naše snahy byly v souladu s přírodními procesy? Dozvíte se o tom více v dnešním článku.
Výživa, detox nebo peeling?
Životní cyklus pleti souvisí se změnami ročních období. To však neznamená, že by naše pokožka horko či zimu vyloženě nezvládala. Jen zkrátka potřebuje čas pro adaptaci - aplikace vhodných kosmetických prostředků tomuto procesu skvěle napomůže.
Podzim
Hezký odstín, jež pokožka získá po letním opalování již pomalu mizí. Začínají proto být viditelné drobné vrásky, pleť ztrácí tonus a bývá dehydrovaná.
Co pomůže: masky všech druhů a přípravky intenzivní péče, např. séra v ampulích. Konec podzimu je také nejlepším obdobím pro „agresivní“ salonní procedury jako jsou peelingy, čištění pleti nebo různé typy injekcí. Vyžadují totiž delší rehabilitační dobu, během které by jste se měli vyhýbat slunci.
Zima
Metabolické a regenerační procesy se začínají zpomalovat. Epidermis „odpočívá“.
Co pomůže: výživné krémy pomohou pleti vypadat zdravě. Vsaďte také na salonní procedury urychlující obnovu kožních buněk.
Jaro
Je rizikovým obdobím hlavně pro citlivou a problematickou pleť vzhledem k možným alergickým reakcím během pylové sezóny.
Co pomůže: detoxikační a lymfodrenážní procedury.
Léto
Působení UV záření představuje hlavní nebezpečí pro zachování zdravé kůže a to v případě všech typů pleti.
Co pomůže: používání kosmetiky s SPF-faktorem a to na denní bázi, plus jemné čištění a kvalitní hydratační přípravky.
Ženský cyklus a stav pleti
Proces a doba trvání obnovy pokožky a ženský cyklus jsou si v mnoha ohledech podobné. Za prvé - trvají zhruba stejně, čili 28 dní. Každý lunární měsíc se tedy ženská pleť úplně obnovuje. Vaší pleti můžete v tomto procesu pomoci exfoliačními procedurami. Stačí jemný peeling dvakrát až čtyřkrát měsíčně.
Za druhé - stav pokožky přímo souvisí s hladinou hormonů. Před začátkem cyklu se aktivuje činnost mazových žláz a je proto přirozené, že se sem-tam objeví na naší pleti pupínky a vyrážky. Zmírnit projevy akné pomáhají masky s čisticími složkami (různé druhy jílů, Enterosgel apod.).
Navíc kožní buňky mají tzv. estrogenové receptory – jakmile produkce hormonů klesá, pokožka ztrácí svoji pružnost i tón. Produkty obsahující fytoestrogeny (rostlinné analogy hormonů), částečně kompenzují negativní účinky hormonálního „stárnutí“ a stimulují tvorbu kolagenu.
Denní harmonogram pleti
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně používáme růžné kosmetické přípravky během dne a čím se třeba liší denní a noční krémy? Pokožka totiž „žije“ podle určitého biorytmu - brzy ráno dochází k aktivaci obranných mechanismů. Po západu slunce zase nabírají na síle procesy regenerace.
V pozdních odpoledních hodinách se pokožka stává citlivější na alergeny, ale zároveň lépe snáší bolestivé procedury jako např. injekce, čištění a epilace.
V noci probíhá detoxikace a obnova zásob vody a živin. Póry jsou otevřené, zvyšuje se mikrocirkulace krve, což umožňuje nasytit buňky kyslíkem. V této době je pleť připravená vstřebat všechny aktivní složky z krémů a sér aplikovaných před spaním.
Přirozené procesy obnovy a regenerace pleti mohou však občas selhat. Může za to nedostatek spánku, váš vyčerpávající program během dne, práce v nočních hodinách, změna klimatu během cestování atd. Ještěže máme k dispozici nespočet moderních kosmetických prostředků, které situaci dokážou napravit.