Kosmetika „Stop akné“: co hledat v jejím složení?
Péče o problematickou a aknózní pleť je časově dosti náročná záležitost, vyžadující použití speciálních kosmetických přípravků. Pokud však zvolené produkty neobsahují účinné látky, nepodaří se vám pravděpodobně dosáhnout potřebného výsledku. Měli byste proto před koupí zkontrolovat složení dané kosmetiky a zjistit, zda obsahuje některé z ingrediencí, popsaných v našem novém článku.
Kyseliny
Kyselé prostředí změkčuje povrchovou vrstvu pokožky, způsobuje odlupování odumřelých buněk a hojení zánětů. Kosmetologové doporučují používat kyseliny s nízkou koncentrací při každodenní péči ve formě sér, tonik a krémů. Nejlepší je aplikovat tyto produkty před spánkem, zbytky pak ráno opláchnout pomocí jemného čisticího gelu.
Ani alergici se použití nemusí obávat – reakce na přípravky s obsahem prospěšných kyselin jsou spíše výjimkou, neboť jejich koncentrace je v přípravcích pro denní péči hodně nízká (opatrně jen u citlivé pokožky). Hledejte kyselinu salicylovou (angl. Salycylic acid), kyselinu azelaovou (angl. Azelaic acid), kyselinu alfa lipoovou (angl. Alpha lipoic acid) či kyselinu mléčnou (angl. Lactic acid) – všechny působí stejně efektivně.
Chemie
Většina z nás se obává chemických látek v kosmetice, neboť je považujeme za nebezpečné pro nás i naši pleť. Nicméně laboratorní výzkumy opakovaně potvrzují efektivitu určitých chemických sloučenin, jako např.: oxid zinečnatý (angl. Zinc oxide), alantoin (angl. Allantoin), benzoylperoxid (angl. Benzoyl Peroxide), ethylalkohol (angl. Alcohol denat) a další chemické prvky.
Přírodní oleje a výtažky z nich
Organické složky se přidávají do kosmetiky za účelem zmírnění podráždění pokožky, napomáhání hojení zánětů a pro podporu nasycení kůže vlhkostí a vitamíny. Tyto látky mají navíc kumulativní účinek – např. kosmetické oleje je vhodné používat po dobu 1–2 měsíců, aby došlo k znatelnému zlepšení stavu pleti. Na mastnou a smíšenou pleť, v jejímž případě je nutné kontrolovat sekreci mazu a bojovat s aktivními projevy akné, doporučujeme používat přípravky s následujícími složkami:
- niacinamid – vitamin B3 (angl. Niacinamide),
- retinoidy – vitamin A,
- olej z čajovníku (Melaleuca Alternifolia (angl. Tea Tree Oil),
- jíl (angl. Clay, Caolin),
- propolis (angl. Propolis),
- extrakt ze zeleného čaje (Camellia Sinensis, angl. Green Tea),
- mentol (angl. Menthol),
- síra (Sulfur),
- bisabolol (Bisabolol),
- chitosan (Chitosan).
Na závěr je nutné podotknout, že každá pleť reaguje na různá ošetření jinak a proto bude vždy nejlepší volbou pořízení té správné kosmetiky na základě předchozí konzultace s odborníkem.