Pozdní akné. Příznaky a způsoby léčby.
Akné se tradičně považuje za kožní onemocnění v období puberty. V současnosti s ním však potýká také 40 až 50 procent žen ve věku od 25 do 50 let. Zánětlivé procesy v případě „pozdního akné“ spouští i jiné faktory než jen hormonální nerovnováha. Jak správně ošetřovat problematickou zralou pleť a které faktory můžou způsobit vznik akné? Povíme vám o tom v dnešním článku.
Začneme seznamem faktorů, které mohou zapříčinit zhoršení stavu pleti v dospělosti.
- Hormonální nerovnováha. U žen ve věku 25 let a více vzniká v důsledku těhotenství a kojení, menopauzy a dalších nemocí, jako je například syndrom polycystických vaječníků, při němž se zvyšuje hladina testosteronu v krvi.
- Stres. Stresový hormon kortizol přímo ovlivňuje produkci kožního mazu. Hladiny kortizolu vrcholí ráno, během dne klesají a během spánku jsou téměř zanedbatelné.
- Nemoci gastrointestinálního traktu. Porušení hladiny střevního mikrobiomu pravděpodobně ovlivní stav pokožky.
- Nezdravý životní styl. Nedostatek spánku, nepříznivé klima, nezdravá strava s převahou mouky a sladkých potravin a nedostatek zeleniny - to vše může vést k akné.
- Dlouhodobá léčba ATB a agresivními léky. Ovlivňuje to všechny procesy v těle a má bezprostřední vliv na zažívání. Jak již bylo zmíněno výše, stav žaludku a střev se odráží na stavu pleti.
- Aktivní sportování. Profesionální sport bývá spojen s extrémní fyzickou zátěží a námahou, které mohou způsobit dočasnou hormonální nerovnováhu – viz výše.
V čem spočívá rozdíl mezi akné u dospělých a akné dospívajících?
- Akné se vyskytuje na bradě a tvářích, zatímco u dospívajících trpí hlavně čelo a T-zóna.
- Léčba probíhá v dospělosti pomaleji a vyžaduje určitou trpělivost, protože procesy obnovení kožní tkáně se s věkem zpomalují.
- Pravděpodobnost, že na pokožce zůstanou jizvy po akné, se zvyšuje.
- Pro korekci akné u dospělých není vhodná „agresivní“ kosmetika pro mladou pleť; stojí za to vsadit na šetrné procedury a kombinovat je s přípravky proti stárnutí.
Jak se postarat o zralou pleť, pokud zrovna došlo k projevům akné?
- Pravidelně a důkladně čistěte póry a odstraňujte komedony – tzv. černé tečky. Využijte odborné pomoci v kosmetologickém salóně a raději neexperimentujte v domácích podmínkách.
- Denně čistěte pokožku pomoci přípravků určených pro váš typ pleti. Vhodným řešením bude například pleťová maska EnteFace, která během 20 minut „vysaje“ z pórů všechny nečistoty a zbytky kožního mazu.
- Dbejte na hydrataci pleti a udržování hydrolipidové vrstvy.
- Jemně snižujte sekreční aktivitu mazových žláz pomocí přípravků obsahujících retinol.
- Používejte speciální kosmetické výrobky s ochranným účinkem – pokožka náchylná k akné je totiž klasifikována jako vysoce citlivá.
15. 08. 2021