Články
Úvod Články Top 5 celoročních rituálů krásy

Top 5 celoročních rituálů krásy

Top 5 celoročních rituálů krásy

V průběhu celého roku se v dámských magazínech objevují seznamy kosmetických zákroků, které v daném ročním období zrovna lze nebo nelze provádět. Je všeobecně známo, že zima je určená k „agresivním“ zásahům, po kterých pleť potřebuje čas na zotavení. V létě je naopak třeba věnovat zvýšenou pozornost ochraně pokožky před dehydratací a působení UV záření. Existují ale i kosmetické procedury, které nejsou sezónní. Jejich pravidelné opakování má navíc blahodárné a dlouhodobé účinky.

Masáž

Zatímco masáž těla se považuje za skvělý způsob relaxace a uvolnění svalového napětí po cvičení, masáž obličeje často vnímáme jako marketingový tah kosmetických salonů. Z nějakého důvodu panuje názor, že masáž obličeje je plýtvání penězi a že by se o ní mělo uvažovat až od určitého věku. Masáž obličeje ale nejen že působí na nervový systém a rychle odstraňuje emoční napětí a další následky stresu. Během masáže se zlepšuje krevní oběh a kožní buňky získávají více živin a kyslíku. Výsledkem je lepší vzhled a vypnutí pleti a také zpomalení procesů stárnutí. Pokud poctivě trénujeme svaly po těle, téměř v každém věku se zpevňují, jsou pružnější a my získáváme štíhlejší postavu. Obličejové svaly nejsou výjimkou. Masáž se bezdůvodně nenazývá pasivní gymnastikou. Masáž obličeje, krku a dekoltu uvolňuje napnuté svaly a tonizuje ty oslabené. Výsledkem je zpevnění obličejového oválu a vyhlazení nebo redukce vrásek. Masáž obličeje lze provádět kdykoli během roku. Je dobrá v jakémkoliv věku. Jste-li však mladší 25 let, poraďte se raději předem s lékařem.

Čištění pokožky obličeje

Mechanické nebo ultrazvukové čištění obličeje je proces, během kterého se čistí kožní póry od komedonů, škodlivin a přebytečného kožního mazu. Čištění ultrazvukem je mírnější, nemá však stejný účinek jako mechanická varianta. Ačkoliv ve skutečnosti nejde o nic jiného než o vymačkávání nečistot z pórů pleti, není dobré dělat to doma. Zaprvé hrozí riziko, že to přeženete a způsobíte si drobná poranění. Za druhé, kosmetolog vždy pleť před zákrokem připraví a čistí ji co nejšetrnějším způsobem tak, aby k případným poraněním nedocházelo.

Čištění má mnoho výhod: pokožka se rychle a účinně zbavuje odumřelých kožních buněk a přebytečného mazu, je okysličená a dochází ke zrychlení metabolismu v buňkách. Důsledkem je lepší kvalita pokožky – najednou máte pocit, jako by se pleť zpevnila.

Čištění pleti můžete a měli byste provádět kdykoli během roku v závislosti na aktuálním stavu pleti a výhradně na doporučení kosmetologa. Optimální frekvence čištění smíšené, nikoli problematické pleti, je jednou za tři až čtyři měsíce.

Hydratační pleťové masky

Vzhledem k tomu, že pleť vždy potřebuje hydrataci, nepatří pleťové masky mezi „sezónní“ přípravky ale měly by se aplikovat celoročně. Vždy je dobré hlídat složení přípravků. V létě je nejlepší volit produkty se zklidňujícími, chladivými a protizánětlivými složkami: panthenolem, aloe, kyselinou hyaluronovou, heřmánkem a mátou. Na podzim a v zimě hledejte vyživující složky: bambucké máslo, vitamín E. Pro zralou pleť jsou vhodné kolagenové masky. Maska může samozřejmě obsahovat veškeré z výše uvedených složek (například EnteFace), a v takovém případě ji můžete používat celoročně, bez ohledu na počasí.

Je důležité nezapomínat, že v kosmetickém salonu používají odlišné přípravky, proto je nemůžete zcela nahradit domácím ošetřením. Kosmetologové mají k dispozici například alginátové masky, které mají v kombinaci s dalšími produkty úžasný hydratační účinek. Kosmetické produkty ze salonu jsou inzerovány zřídkakdy a nedistribuují se v běžné maloobchodní síti. Proto nespoléhejte na označení „profesionální“ na obalu v supermarketu nebo drogerii. Práce s profesionální kosmetikou navíc vyžaduje odborné vzdělání.

Celoroční chemický peeling

S hrubým mechanickým peelingem obsahujícím abrazivních částice (např. korálový prášek nebo jádra vlašských ořechů) je lepší počkat na podzim nebo zimu, protože pokožka se po takovém ošetření intenzivně odlupuje a vysoké teploty nebo intenzivní sluneční paprsky mohou vyvolat silné podráždění. 

Celosezónní chemický peeling je ale neinvazivní peeling obličeje, který nepoškozuje horní vrstvy pokožky. Při takovém čištění pleti se pokožka i póry čistí bez podráždění, stlačení a dalších nepříjemných následků, které mohou vést k různým podrážděním, poraněním nebo modřinám.

Jako neinvazivní peeling se označuje povrchový peeling s obsahem různých kyselin (mléčné, glykolové, salicylové, fytinové, mandlové a dalších) a také peeling se speciálními bylinami (tzv. australský peeling). Ošetření chemickým peelingem by mělo probíhat pouze v salonu.

Vitamínové doplňky stravy 

Pravidelné návštěvy salonu a domácí péče mají bezpochyby výsledky. Svou roli však hrají i vnitřní účinky. Při nedostatku některých vitamínů a mikroživin nebudou mít účinky ošetření dlouhodobý efekt. Vyvážená a zdravá strava je samozřejmě důležitá, ale abychom získali z jídla dostatek vitamínů, museli bychom denně zkonzumovat kilogramy ovoce a zeleniny. Proto se vyplatí podpořit naše tělo ještě i jiným způsobem a koupit si například vitamínové a minerální doplňky v lékárně.

Následující látky jsou pro pokožku obzvláště užitečné:

  • Vitamín A. V dostatečném množství zvyšuje produkci hlavních stavebních prvků pokožky, tj. elastinu a kolagenu. To pomáhá udržovat zdravý vzhled pleti a zpomaluje vznik vrásek.
  • Vitamín E. Úspěšně neutralizuje volné radikály, pomáhá zadržovat vodu v pleti. Je nepostradatelný při dermatologických problémech.
  • Vitamín C. Silný antioxidant. Podporuje tvorbu kolagenu a melaninu. Je zajímavé, že se v lidském těle sám netvoří, proto jej musíme doplňovat.
  • Vitamín D3. Také podporuje tvorbu kolagenu. Pokožka je díky němu plnější a pevnější, zpomaluje proces stárnutí.

Pravidelný příjem vitamínů skupiny B, zinku, hořčíku, železa, selenu a manganu může mít rovněž vynikající účinek. Například přítomnost optimálního množství hořčíku přispívá zdraví pleti. Přímo ovlivňuje proces dostatečné hydratace uvnitř buněk a podílí se na několika enzymatických reakcích na molekulární úrovni. Hořčík  zároveň zmírňuje olupování a svědění pokožky, zklidňuje podráždění spojené s akné nebo alergií a odstraňuje pocit únavy.

GoPay Verified by VISA VISA Electron Maestro MasterCard MasterCard Electronic MasterCard SecureCode