Články
Úvod Články Základní pravidla péče o pleť, které usnadní období pylové sezóny

Základní pravidla péče o pleť, které usnadní období pylové sezóny

Základní pravidla péče o pleť, které usnadní období pylové sezóny

Jaro pro někoho znamená radost, sluníčko a dlouho očekávanou zeleň a barvy v podobě květin, a rostlin. Jiné toto období dohání k slzám, doslova. Důvodem je pylová alergie, kterou doprovází řada nepříjemných symptomů a stavů. Mimo jiné trpí i pokožka. Jak se o ní řádně starat, pokud trpíte projevy alergie se dozvíte z dnešního článku.

Alergen se do těla dostává přes sliznice. Patří mezi ně nos, oči a ústa. Když se pyl dostane například do dýchacích cest, spustí imunitní reakci: tělo se snaží alergen doslova odplavit – objeví se rýma a slzení a dojde k podráždění sliznic s možným otokem a zarudnutím.

První příznaky alergie (říká se jí také polynóza) se objevují obvykle na začátku jarního kvetení, to znamená už v průběhu března a v dubnu. Navíc se během jara měsíc co měsíc květena střídá: nejdříve kvetou stromy, keře, poté květiny a plevele, obiloviny, trávy atd. Nejčastějším alergenem je pyl břízy. Břízy obvykle kvetou od dubna do května. JIné rostliny kvetou až do pozdního podzimu, což znamená, že alergici náchylní na pylovou alergii trpí až do října nebo listopadu.

Příznaky polinózy jsou proměnlivé a variabilní. Některé se podobají zánětu spojivek a rýmě, ačkoli skutečnou příčinou zdánlivého onemocnění je reakce imunitního systému na pyl.

Jaké jsou nejčastější příznaky alergie na květiny?
(od nejčastějších po nejvzácnější):

  • ucpání nosu
  • výtok z nosu, rýma
  • pocit „písku v očích“
  • slzení
  • kýchání a bolest v krku
  • oteklá oční víčka
  • svědění a kožní vyrážky
  • zhoršení chronických onemocnění
  • zhoršení psychického a emocionálního stavu: objevuje se plačtivost, nervozita, podrážděnost, poruchy spánku atd.
  • slabost, únava, dušnost
  • zimnice, horečka
  • astmatické záchvaty
  • Quinckeho edém

Jarní alergické reakce dávají zabrat hlavně pokožce. Pokud proto dobře víte, že je pro vaše tělo období kvetení vysilující, vyplatí se vám věnovat vaší pleti v této době speciální péči.

Základní pravidla „protialergické“ péče jsou:

  • Jakmile přijde jaro a začne se výrazně oteplovat, snažte se co nejdříve naplánovat návštěvu šikovného alergologa, abyste pomocí testů a vyšetření mohli zjistit, na které alergeny váš imunitní systém reaguje (a tedy i vaše hodně citlivá pokožka). Tyto informace jsou velmi užitečné: pokud přesně víte, kde a za jakých podmínek vám hrozí riziko kontaktu s alergenem, můžete se mu pokusit vyhnout.
  • Nahraďte veškerou kosmetiku, kterou používáte, pouze značkami, které jsou označeny jako vhodné pro péči o citlivou pleť, případně pleť, náchylnou k alergickým reakcím. Je dobré vyhnout se přípravkům z oblasti dekorativní kosmetiky nebo alespoň omezit používání řasenky, očních stínů a pudru. Pokud si nedokážete představit život bez líčení, před zakoupením kosmetického přípravku pečlivě prostudujte jeho složení a před každodenním použitím jej vždy opatrně vyzkoušejte. Nezapomeňte, že i hypoalergenní výrobky mohou obsahovat na první pohled neškodné složky, které jsou však schopné v vašem konkrétním případě vyvolat alergickou reakci.
  • Pokud se jarní počasí v místě, kde bydlíte, vyznačuje nejen prudkými výkyvy teplot, ale i suchým vzduchem, nezapomeňte do svého kosmetického arsenálu zařadit kromě denního krému i další hydratační přípravky. Nedostatek vlhkosti zesiluje alergické reakce pokožky. Vhodným řešením je pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu a dvakrát nebo třikrát týdně aplikovat pleťovou masku s hydratačními a zklidňujícími složkami, například Enteface. Panthenol, extrakt z aloe a alantoin, které obsahuje, urychlují obnovu podrážděné pokožky. Minerální organická složka zase z povrchu pleti šetrně odstraňuje všechny nečistoty, včetně mikroskopických zbytků pylu z kvetoucích rostlin. Důležité je, že maska neobsahuje žádná barviva, je bez parfemace a konzervačních látek, které ke vzniku alergické reakce přispívají.
  • Veškeré kosmetické procedury zaměřené na důkladné čištění pleti, kvůli kterým navštěvujete salon, nechte na příště. Zejména pokud zahrnují použití jakýchkoliv dráždivějších chemických látek. Kosmetologové dokonce nedoporučují ani ty nejšetrnější procedury, pokud předpověď počasí slibuje abnormální oteplení nebo naopak ochlazení a vy se chystáte trávit velké množství času venku. V každém případě se spolehněte na rady profesionálního dermatologa, který vám přesně řekne, jaká ošetření mohou být pro vaši pleť potenciálně nebezpečná. Pokud jdete na konzultaci k neznámému odborníkovi, ověřte si, zda má odborné lékařské vzdělání, jelikož nemusí mít dostatečné vědomosti a zkušenosti, jak na ošetření citlivé pleti. 
  • Nepoužívejte neznámé kosmetické přípravky a neexperimentujte s nejrůznějšími „babskými radami“, protože reakce vašeho imunitního systému, která se často objevuje i po několika dnech, může být zcela nepředvídatelná. Ve většině případů se s možnými následky budete muset vyrovnávat dlouhou dobu.

Péče o citlivou pleť, náchylnou k pylové alergii je o něco komplikovanější než péče o normální typ pleti. Určitě ji ale pomocí správné kosmetiky a včasných odborných konzultací můžete hravě zvládnout.

GoPay Verified by VISA VISA Electron Maestro MasterCard MasterCard Electronic MasterCard SecureCode